Wybór ekogroszku – luzem czy workowany?
- Szczegóły
Ekogroszek staje się coraz popularniejszym i coraz bardziej docenianym paliwem stałym, wykorzystywanym do ogrzewania zarówno domów, jak i również budynków publicznych. Ponieważ wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki, wody i substancji niepalnych, podczas spalania wytwarzane są małe ilości tlenków siarki. Wpisuje się to w ogólny trend ekologiczny. W jakiej postaci warto go kupować?
Zalety workowanego ekogroszku
Ekogroszek workowany jest czystszy i wygodniejszy. Ma on tę zaletę, że daje możliwość łatwej weryfikacji wagi kupionego towaru. Wystarczy bowiem przeważyć kilka worków, by upewnić się, czy waga worków jest prawidłowa. W profesjonalnych składach opału ekogroszek ważony jest przy użyciu atestowanych wag elektronicznych, dających dokładność do pół kilograma. Dzięki dodatkowemu płukaniu ekogroszek w workach otrzymuje się bez zawartości miału. Klient otrzymuje opał o konkretnej, pożądanej granulacji. Dzięki workowaniu opału w plastikowe worki zachowuje on swoją wewnętrzną wilgotność. Daje to gwarancję kaloryczności, ponieważ ekogroszek nie traci wartości opałowej. Zakup workowanego ekogroszku to duża oszczędność pieniędzy, gwarantująca zachowanie parametrów jakości, deklarowanych przez producenta. Ponadto ekogroszek workowany to najczystsza forma pakowania węgla. Dostarcza się go na paletach, co zapewnia czystość posesji i kotłowni oraz zapewnia łatwość dozowania do zasobnika.
Pozorna oszczędność
Zaletą ekogroszku kupowanego luzem jest jego niższa cena. Wynika to głównie z wliczania do ogólnego kosztu ceny worków, palety, folii i samego workowania. I właściwie tutaj zalety luźnego ekogroszku się kończą, dlatego ten parametr nie powinien zaważyć na końcowej decyzji. Ponadto ekogroszek luzem generuje więcej brudu i pyłu, który jest trudny do zmycia. Jego rozładowanie i zrzucenie do piwnicy lub komórki wymaga wykonania cięższej pracy. Ekogroszek w workach przyjeżdża ciężarówką z windą, na palecie. Towar można przewieźć w wyznaczone miejsce przy pomocy wózka ręcznego lub elektrycznego, co oszczędza czas i energię. Same worki można też składować na wysokość, co daje dużą oszczędność miejsca.