W jakich piecach można stosować ekogroszek?
- Szczegóły
Ekogroszek to coraz bardziej popularny materiał opałowy, który pozwala tanio i ekologicznie ogrzewać budynki o różnym przeznaczeniu. Chętnie wybierany jest m.in. przez właścicieli prywatnych domów, którzy ze względu na zmieniające się przepisy, muszą zmienić sposób ogrzewania na przyjazny środowisku naturalnemu. Wyjaśniamy, czym jest ekogroszek i w jakich piecach może być spalany.
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek to materiał opałowy powstający z wysokokalorycznego węgla kamiennego. Cechuje się wysoką wartością opałową, zawiera niewiele siarki, a także nie jest drogi, dzięki czemu można połączyć przyjemność cieszenia się komfortem termicznym i wygodą oraz zadbać o czystość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Ekogroszek jest paliwem stałym, które cechuje się różną jakością. Wpływa ona zarówno na jego wartość opałową, jak i koszty związane z ogrzewaniem. Oferujemy najwyższej jakości, polski ekogroszek, który wyróżnia się spośród innych, dostępnych na rynku paliw niską spiekalnością, niską zawartością siarki i wody, a także substancji niepalnych. Dzięki temu podczas procesu spalania uwalnia do atmosfery niewielkie ilości szkodliwych substancji.
W jakich piecach najlepiej palić ekogroszkiem?
Ekogroszek jest paliwem stałym, które najlepiej sprawdza się w przypadku nowoczesnych kotłów z podajnikiem. Nie oznacza to, że nie jest lub bezwzględnie nie może być spalany w innego rodzaju kotłach i piecach. Warto jednak wiedzieć, że paliwo to wymaga odpowiednich warunków do spalania, dzięki czemu możemy w pełni wykorzystać jego potencjał i ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Ze względu na konieczność ograniczenia emisji spalin do atmosfery spalanie ekogroszku w kotłach z podajnikiem jest najlepszym wyborem, bo dzięki odpowiednim parametrom spalania można uniknąć nadmiernej emisji zanieczyszczeń i powstawania dużej ilości popiołu. Palenie ekogroszkiem w piecach zasypowych, kominkach, piecach wolnostojących oraz innych urządzeniach grzewczych, które nie są ku temu właściwie przystosowane, może powodować pewne problemy m.in. wpływać na obniżenie wartości opałowej ekogroszku oraz zwiększać jego zużycie. Co więcej, spalanie ekogroszku i innych paliw stałych w zbyt niskiej temperaturze i przy braku odpowiedniego dopływu powietrza powoduje wydzielanie się trującego czadu.