Uziarnienie węgla - na co wpływa?
- Szczegóły
Węgiel to jedno z chętniej kupowanych paliw stałych. Znajduje on zastosowanie w celach grzewczych nie tylko w prywatnych domach, ale także m.in. w zakładach przemysłowych. Jednym z bardzo ważnych parametrów węgla jest jego uziarnienie. Wyjaśniamy, czym jest uziarnienie węgla i na co wpływa.
Węgiel jako paliwo opałowe
Jednym z najchętniej kupowanych paliw stałych jest węgiel kamienny. Jego jakość przekłada się na wartość opałową paliwa, a także koszty związane z ogrzewaniem budynku. Węgiel dostępny jest na rynku w kilku rodzajach, dzięki czemu znajduje zastosowanie w przypadku różnego rodzaju systemów grzewczych. Jednym z bardzo ważnych parametrów węgla, które warto sprawdzić przed jego zakupem, jest uziarnienie (granulacja węgla). Określa ono wielkość poszczególnych brył węgla, wpływając na możliwość jego zastosowania.
Rodzaje uziarnienia węgla
Uziarnienie węgla, inaczej jego sortyment, pozwala na wybór odpowiedniego rodzaju paliwa pod względem posiadanego kotła grzewczego. Wyróżniamy węgiel o uziarnieniu grubym, średnim, miałowym oraz innym.
Do węgla o uziarnieniu grubym zaliczamy:
- kęsy (bryłki o wielkości ponad 200 mm),
- kostkę typu I i II (bryłki o wielkości 120-200 mm oraz 60-120 mm),
- orzech typu I i II (bryłki o wielkości 40-80 mm oraz 25-50 mm).
Do węgla o uziarnieniu średnim zaliczamy:
- groszek typu I i II (bryłki o wielkości 16-30 mm oraz 8-20 mm),
- grysik (bryłki o wielkości 5-10 mm).
Do węgla o uziarnieniu miałowym zaliczamy miał węglowy (0,6 mm); inne uziarnienie węgla to pył i muł (0-1 mm).
Jak uziarnienie węgla wpływa na jego wartość opałową?
Uziarnienie węgla wpływa na wydajność systemu grzewczego, a także przekłada się na koszty związane z ogrzewaniem. Wybór węgla o niewłaściwej granulacji powoduje zmniejszenie efektywności grzewczej pieca na paliwa stałe oraz w negatywny sposób odbija się na działaniu kotła grzewczego, prowadząc do ograniczenia jego żywotności. Najwyższą wartością opałową cechuje się węgiel o uziarnieniu grubym i średnim. Miał, muł i pył węglowy cechują się niską wydajnością cieplną, a także wysoką zawartością popiołu oraz szkodliwych związków m.in. siarki.
Podsumowując, uziarnienie węgla wpływa na koszty związane z ogrzewaniem, efektywność grzewczą i żywotność kotła, a także stan środowiska naturalnego. Im wyższa jakość i granulacja węgla, tym lepsze efekty jego spalania. Uziarnienie węgla musi zostać dobrane do rodzaju posiadanego kotła grzewczego. Obecnie jednym z najczęściej stosowanych sortymentów węgla jest węgiel orzech oraz ekogroszek.