Spiekalność ekogroszku - o czym mówi ten parametr?
- Szczegóły
Ekogroszek zaliczany jest do grupy paliw stałych. Dzięki swoim właściwościom nadaje się do ogrzewania m.in. domów jednorodzinnych, gwarantując komfort termiczny oraz stosunkowo niskie wydatki na ogrzewanie. Jednym z ważnych parametrów, które decydują o jakości ekogroszku, jest jego spiekalność. Wyjaśniamy, o czym mówi ten parametr.
Ekogroszek jako przyjazne środowisku paliwo stałe
Ekogroszek to ekologiczne paliwo stałe. Wysokiej jakości ekogroszek cechuje się niskim współczynnikiem spiekalności, co przekłada się na efektywność spalania opału. Co więcej, niska spiekalność ekogroszku pozwala ograniczyć czyszczenie kotła z popiołu do niezbędnego minimum, a także ma znaczący wpływ na koszty związane z ogrzewaniem domu. Odpowiednie parametry ekogroszku pozwalają również na ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji chemicznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu awarii kotła grzewczego.
Co to jest spiekalność ekogroszku?
W wyniku działania wysokiej temperatury (powyżej 350 stopni Celsjusza) ekogroszek staje się plastyczny, a jego ziarna zaczynają się zlepiać, tworząc tzw. spieki. Inaczej spiekalnością ekogroszku określa się jego zdolność do koksowania w strefie odgazowania. Powstające na skutek wysokiej spiekalności ekogroszku spieki żużlowe i spieki koksowe mogą doprowadzić do awarii kotła grzewczego oraz w niekorzystny sposób wpływają na spalanie się opału, prowadząc do jego większego zużycia. Im niższy parametr spiekalności ekogroszku, tym lepsza jakość opału, co przekłada się na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem oraz komfort użytkowania kotła grzewczego.
Jak wybrać dobry opał?
O tym, jaką spiekalnością cechuje się kupowany ekogroszek, możemy dowiedzieć się dzięki indeksowi Rogi – w skrócie RI. Dla dobrego ekogroszku wskaźnik RI powinien mieścić się w granicach od 0 do 20 jednostek. Oferujemy wysokiej jakości ekogroszek o współczynniku spiekalności RI poniżej 20. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz zakupu ekogroszku workowanego, a także innych rodzajów paliw stałych.