Rodzaje materiałów opałowych
- Szczegóły
Ogrzewanie domu podczas chłodnych miesięcy oraz przygotowanie odpowiedniej ilości ciepłej wody użytkowej wymaga zastosowania zewnętrznego źródła ciepła. Różne konstrukcje urządzeń grzewczych opierają się na korzystaniu z energii pobieranej z rozmaitych źródeł. Najczęściej jest wykorzystywany proces spalania substancji zwierających węglowodory. Jakie rodzaje materiałów opałowych mogą być najefektywniej wykorzystywane do zapewniania ciepła? Sprawdźmy!
Drewno opałowe
Tradycyjnie używanym źródłem opału od lat pozostaje drewno. Dawniej jego największą zaletą była duża dostępność i stosunkowo niski koszt pozyskania. Dziś drewno straciło palmę pierwszeństwa na rzecz innych materiałów opałowych, jednak jest używane coraz częściej. Drewno może być spalane zarówno w postaci szczap i polan, jak i po przetworzeniu jako pellet drzewny. Ze względu na dużą zawartość gazu drzewnego najefektywniejszym rodzajem spalania drewna jest jego gazyfikacja. Taki proces wymaga jednak stosowania pieców o specjalnej budowie. W przypadku spalania drewna w zwykłym piecu lub kominku najważniejsze jest zapewnienie materiału opałowego o niskiej wilgotności. Spalanie drewna sadzonego specjalnie na potrzeby energetyczne, np. wierzby lub topoli energetycznej, a także wykorzystywanie pelletu robionego z dobrej jakości pozostałości z przemysłu drzewnego jest uważane za proekologiczne.
Węgiel kamienny
Jednym z najpopularniejszych rodzajów opału pozostaje w naszym kraju węgiel kamienny. Może on dostarczyć dużej ilości energii, jednak przy jego spalaniu może uwalniać się sporo szkodliwych substancji. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z najnowszych pieców węglowych spełniających normy Ekoprojektu lub zapewnienie właściwej temperatury spalania w piecach o starszej konstrukcji. Istotny jest również wybór węgla dobrej jakości, tzn. niezasiarczonego. Węgiel kamienny jest dostępny w różnej granulacji. Bardzo popularny jest tzw. ekogroszek, który może być używany w piecach z podajnikami, które bardzo ułatwiają eksploatację pieców.
Gaz i olej opałowy
Do ogrzewania wykorzystywany jest również gaz i olej opałowy. Oba te paliwa pozwalają na uzyskanie dobrych parametrów spalania i dużej ilości ciepła, a ich obsługa jest mało kłopotliwa. Jednak ich poważnym mankamentem jest wysoka cena opału. Koszt używania ogrzewania gazowego czy olejowego może być znacznie wyższy niż opalanie domu węglem lub drewnem.