Jak wygląda proces powstawania miału węglowego?
- Szczegóły
Miał węglowy to jeden z rodzajów urobku, jaki wydobywany jest w kopalniach węgla kamiennego. To nic innego, jak bardzo drobny węgiel, który stanowi swego rodzaju „odpad” innego materiału opałowego. Wyjaśniamy, w jaki sposób powstaje i jakie ma właściwości.
Czym jest miał węglowy?
Węgiel kamienny dzielony jest na kilka grup pod względem wielkości ziaren. Sortyment węgla uwzględnia:
- kostkę węglową o wielkości ziaren od 6 do nawet 20 cm,
- węgiel typu orzech o wielkości ziaren od 2,5 do 8 cm,
- groszek o wielkości ziaren od 0,8 do 3 cm,
- miał węglowy o wielkości ziaren od 0,1 do 3 cm,
- muł węglowy o wielkości ziaren do 0,1 cm.
Jak widać, miał węglowy plasuje się na 4 miejscu pod względem wielkości ziaren. To bardzo drobny węgiel kamienny, który jest „produktem ubocznym” wydobycia. Stanowi on znaczną część urobku – miał węglowy zaliczany jest do grupy bardzo popularnych paliw stałych.
Proces powstawania miału węglowego
Jak już zostało wspomniane, miał węglowy powstaje podczas wydobycia węgla kamiennego. To drobno pokruszony przez maszyny górnicze węgiel kamienny, który odsiewany jest w procesie sortowania urobku. Miał węglowy może cechować się różną jakością. Często jest ona zaniżana przez nieuczciwych sprzedawców, dlatego warto zwrócić uwagę na to, skąd pozyskujemy tego typu materiały. Warto podkreślić, że obecnie do sprzedaży wykorzystuje się już tylko ekomiał węglowy, który cechuje się wysoką wartością opałową. Charakteryzuje się on nie tylko wyższą kalorycznością, ale także niższą zawartością popiołu oraz wilgotnością.
W naszym składzie opału sprzedajemy materiały opałowe najwyższej jakości, które pochodzą od sprawdzonych dostawców. Oferujemy m.in. węgiel kamienny, ekogroszek i ekomiał w sprzedaży hurtowej i detalicznej. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, która wyróżnia się spośród oferty konkurencji bardzo przystępnymi cenami, a także polskim pochodzeniem i wysoką kalorycznością sprzedawanych materiałów opałowych.