Co wpływa na cenę miału węglowego?
- Szczegóły
Ekomiał węglowy jest bardzo drobnym węglem kamiennym, o ziarnach mniejszych niż trzy centymetry, przy czym zazwyczaj w sprzedaży detalicznej rozmiar miału nie przekraczał sześciu milimetrów średnicy. Ze względu jednak na wpływ ekomiału węglowego na środowisko ograniczono jego sprzedaż i użytkowanie.
Co więcej, kaloryczność ekomiału węglowego jest mniejsza, niż ekogroszku i wynosi 25 MJ/kg. Dlatego korzystniejszym rozwiązaniem dla środowiska naturalnego i dla twojego pieca będzie palenie ekogroszkiem. Sprawdź, od czego zależy jego cena oraz jakie są jego zalety.
Co wpływa na cenę ekogroszku?
Największy wpływ na cenę ekogroszku mają jego parametry, takie jak:
-
wartość opałowa,
-
granulacja,
-
zawartość popiołu,
-
zawartość siarki,
-
wilgotność.
Za dobrej jakości paliwo uznaje się ekogroszek o wartości opałowej powyżej od 26 MJ/kg do 29 MJ/kg. Im większa kaloryczność paliwa bowiem, tym spalanie będzie bardziej wydajne, mniej ekogroszku zużyjemy, a także rzadziej będziemy musieli uzupełniać piec. Dobrej jakości paliwo to także paliwo o granulacji od pięciu do dwudziestu pięciu milimetrów, a także ze zdolnością spiekania poniżej 20, najlepiej do 10 Rl. Spiekalność ekogroszku określa skłonność paliwa do powstawania spieków, negatywnie wpływających na jakość procesu spalania i powodujących straty energii. Im większa spiekalność, tym więcej popiołu powstaje.
Co więcej, dobrej jakości paliwo będzie charakteryzować się zawartością popiołu oraz wilgotności poniżej dziesięciu procent oraz zawartością siarki mniej niż jeden procent. Optymalna zawartość siarki w ekogroszku wynosi mniej niż 0,6%, w przeciwnym razie paliwo emitować będzie substancje trujące, prowadzące do erozji pieca. Im większa wilgotność z kolei, tym bardziej prawdopodobne staje się rdzewienie poszczególnych elementów pieca oraz straty ciepła, a także większe zużycie paliwa. Przeciętna cena za tonę dobrej jakości ekogroszku wynosi do tysiąca złotych.
Jakie są zalety ekogroszku?
Ekogroszek, produkowany z węgla kamiennego, o niskiej zawartości siarki, niskiej spiekalności, małej zawartości wody oraz substancji niepalnych jest ekologiczny i ekonomiczny. Nie zanieczyszcza środowiska naturalnego oraz nie emituje do atmosfery trujących substancji. Oferowany przez nas ekogroszek jest również niezwykle wydajny, pali się bowiem bardzo długo, zmniejszając koszty produkcji ciepła. Piece na ten rodzaj paliwa cechuje ponadto wyjątkowo sprawność cieplna, wynosząca ponad 90%. Produkowane są z wytrzymałej, atestowanej stali i są praktycznie bezobsługowe, gdyż podczas ich użytkowania nie występuje konieczność usuwania popiołu oraz czyszczenia sadzy. Kocioł wystarczy uzupełniać raz lub dwa razy w tygodniu. Po jego uregulowaniu i ustawieniu odpowiednich parametrów, ogrzewanie odbywa się automatycznie. Piece na ekogroszek pozwalają również uniknąć nagłych spadków temperatur.