Zastosowanie opału, a ochrona środowiska
- Szczegóły
Sprawy ochrony środowiska są coraz ważniejsze i często zaprzątają naszą uwagę. Zmieniający się klimat oraz wszechobecny smog sprawiają, że więcej uwagi poświęcamy takim kwestiom, jak paliwo, którym są napędzane nasze auta lub rodzaj opału wykorzystywany w naszej domowej kotłowni. Często słyszy się głosy, że wykorzystywanie paliw stałych jest niekorzystne dla środowiska i przyspiesza jego niszczenie. Czy tak jest rzeczywiście? Czy rodzaj stosowanego opału ma tak duży wpływ na środowisko?
Każdy dom zbudowany w panującym w naszym kraju klimacie musi mieć sprawny system ogrzewania. Wprawdzie rzadziej zdarzają się nam długie i srogie zimy, jednak przez wiele dni w roku temperatura jest na tyle niska, że potrzebujemy odpowiedniego źródła ciepła. Przez wiele lat ogrzewanie domów jednorodzinnych bazowało na zastosowaniu opału w postaci węgla lub drewna. Również dziś są to najczęściej używane rodzaje paliwa. Spalanie węgla lub drewna niewątpliwie może powodować emisję szkodliwych substancji. Czy to jednak znaczy, że jesteśmy skazani na bycie trucicielami? Na szczęście nie!
Czy palenie w piecu może być przyjazne dla środowiska?
Ilość zanieczyszczeń pojawiających się przy spalaniu węgla zależy do dwóch czynników. Jakości samego opału oraz wykorzystywanej technologii spalania. Wybierając świadomie to, jaki węgiel kupimy, mamy wpływ również na to, ile zanieczyszczeń powstaje w wyniku jego spalania. Jeśli w dodatku zdecydujemy się na zamontowanie nowoczesnego, niskoemisyjnego pieca węglowego spełniającego zalecenia EcoDesign nasza uciążliwość dla środowiska może być naprawdę znikoma. Dobry węgiel o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości siarki jest najbardziej wartościowym rodzajem paliwa. Można z niego uzyskać dużą ilość ciepła z jednostki masy, tzw. kaloryczność węgla kamiennego może sięgać około 30 MJ/kg.
Jednak nawet posiadając piec starszego typu i stosując odpowiedni sposób spalania, można nie tylko poprawić jakość powietrza, ale także poczynić znaczne oszczędności. Wystarczy zadbać o to, by węgiel spalał się w optymalnej dla niego temperaturze. W takiej sytuacji znaczna większość uwalniających się z węgla szkodliwych substancji jest również spalana i nie ulatuje do atmosfery. Użytkownik zaś zyskuje większą ilość ciepła z mniejszej ilości węgla, co oznacza dużą oszczędność. Najprostszą metodą zapewnienia właściwej temperatury w komorze spalania jest zadbanie o to, by rozpalać paliwo od góry lub z boku. Dzięki tzw. spalaniu współprądowemu można bardzo ograniczyć zużycie węgla i poprawić jakość powietrza w swej najbliższej okolicy.