Wartość opałowa a ciepło spalania - czym się od siebie różnią?
- Szczegóły
Przeglądając dostępne na rynku materiały opałowe, pragniemy wybrać najbardziej dostosowany do naszych potrzeb produkt. W tym celu porównujemy właściwości, a także ceny: węgla kamiennego, ekomiału węglowego oraz ekogroszku. Zdarza się jednak, że niektóre parametry podawane przez producenta są niezrozumiałe, a nawet mylące dla kupującego. Cechą danego paliwa, na którą należy zwrócić największą uwagę, jest ilość ciepła, jaką wydziela on w trakcie spalania. W celu jej określenia sprawdza się dwie wielkości: ciepło spalania i wartość opałową. W poniższym tekście wyjaśnimy, czym różnią się od siebie oraz co wynika z ich wielkości.
Ciepło spalania i wartość opałowa – definicje
Pomimo tego, że oba parametry określają w pewnym sensie ilość wydzielanego przy spalaniu ciepła, nie należy mylić ich ze sobą. Najważniejszym parametrem, na jaki powinno się zwrócić uwagę jest wartość opałowa danego paliwa, którą nazywa się także czasem jego kalorycznością. Wartość opałowa określa, ile ciepła wytwarza się w trakcie spalania np..: ekogroszku, w możliwie najbardziej prawdopodobnych warunkach. Jest ona wyrażana w KJ/kg lub MJ/kg.
Z kolei ciepło spalania, jak również wartość opałowa w stanie analitycznym są parametrami, które nie są w pełni miarodajne dla kupującego. Określają one bowiem ilość ciepła uzyskiwaną w procesie, przy niemal niemożliwych do zrealizowania w rzeczywistości założeniach. Zdarza się, że ich wartości są wykorzystywane przez producentów do przedstawienia produktu w „lepszym” świetle. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę przede wszystkim na wartość opałową paliwa. Pod tym względem, szczególnie dobrą sławą cieszy się ekogroszek powstały z węgla kamiennego dobrej jakości.
Czego możemy dowiedzieć się dzięki tym parametrom
Przeglądając oferty firm zajmujących się sprzedażą węgla i innych materiałów opałowych, warto przyjrzeć się parametrom konkretnych produktów, w tym także ilościom ciepła wydzielanego przy spalaniu. Kierowanie się jedynie ich niską ceną może okazać się w szerszej perspektywie mało opłacalne. Okazuje się bowiem, że wiele, tanio sprzedawanych, rodzajów węgla lub ekogroszku jest znacznie mniej wydajnych od ich wysokiej jakości konkurentów sprzedawanych po wyższych cenach.
Odczytując ciepło spalania i wartość opałową danego paliwa, warto pamiętać, że pierwszy z wymienionych współczynników będzie zawsze wyższy. Aby wnikliwie zapoznać się z oferowanymi przez dostawcę węgla kamiennego produktami, należy porównać te dwie wielkości. Uzyskana różnica będzie oznaczała ilość ciepła, jaka powstanie na skutek skraplania pary wodnej, zatem im będzie ona większa, tym lepiej. Dobry produkt daje dużą wysokość ciepła. Kupującemu powinno więc zależeć, aby jakość węgla była jak najwyższa.