Jak przechowywać ekogroszek, żeby zachować jego właściwości?
- Szczegóły
Ekogroszek to wydajne paliwo, które pozwala skutecznie ograniczać emisję szkodliwych substancji podczas spalania. Jednak jego wysoka kaloryczność zależy nie tylko od dobrej jakości węgla, ale również sposobu magazynowania. Właściwe przechowywanie ekogroszku jest więc bardzo ważne dla jego właściwości i efektywności spalania.
Przechowywanie ekogroszku — najważniejsze zasady
Już na etapie zakupu ekogroszku trzeba podjąć ważną decyzję, która będzie miała wpływ na późniejsze przechowywanie — wybrać materiał opałowy sprzedawany luzem czy pakowany w workach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ekogroszek workowany. Powodów jest co najmniej kilka.
Przede wszystkim w przypadku ekogroszku w worku mamy pewność, że właściwości materiału będą zgodne z opisem producenta. Składowanie worków jest też znacznie wygodniejsze, czystsze i łatwiejsze. Eliminujemy zbędny bałagan spowodowany kurzem i pyleniem. Podczas magazynowania ekogroszku trzeba unikać nadmiernego zawilgotnienia, gdyż jest to czynnik negatywnie wpływający na paliwo. Materiał składowany w workach jest mniej podatny na wilgoć, co jest jego kolejną zaletą. Bardzo ważne jest jednak, aby worki miały zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli worek nie posiada takiego systemu, należy otworzyć go na kilka dni przed użyciem lub samodzielnie wykonać kilka niewielkich dziur. Oczywiście niezbędne jest też przechowywanie materiału w zamkniętych pomieszczeniach.
Jeśli jednak zdecydujemy się na ekogroszek sprzedawany luzem, trzeba przygotować się na nieco bardziej kłopotliwe przechowywanie. Przede wszystkim materiału opałowego nie można ułożyć bezpośrednio na ziemi ani też w miejscu narażonym na wilgoć. Nie może być magazynowany na świeżym powietrzu. Zaleca się, aby zarówno ekogroszek workowany, jak i luzem był magazynowany w pomieszczeniu, np. kotłowni. W przypadku worków możliwe jest usytuowanie ich na palecie, a następnie przykrycie plandeką, jednak jest to absolutne minimum.
Przestrzeganie powyższych zasad jest bardzo ważne, gdyż nieprawidłowe przechowywanie ekogroszku może doprowadzić do tego, że paliwo straci swoją wartość opałową, co przełoży się na późniejszą niską wydajność spalania.